петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Градот Скопје се справува со последиците од силното невреме

Nevreme-skopje-13-Custom

Последни вести

По невремето со силен ветер и обилни врнежи од дожд што го зафати Скопје денес, екипите на Градот Скопје, на јавните претпријатија „Водовод и канализација“, „Паркови и зеленило“, „Комунална хигиена“, „Улици и патишта“ и на Противпожарната бригада веднаш излегоа на терен и ги санираат штетите.

Обилните врнежи на дожд ги поплавија подзвозникот кај стоковната куќа „Мост“,на подвозникот на улицата Павел Шатев, во делови од општината Кисела Вода, на подвозникот на булеварот Киро Глигоров. Во моментов екипите на јавните претпријатија интервенираат на овие локации и истите ќе бидат проодни до 19:00 часот.

До Градскиот штаб за заштита и спасување пристигнаа и поголем број на повици за паднати гранки и дрва, пред се во општините Кисела Вода, Аеродром и Гази Баба и екипите на ЈП „Паркови и зеленило“ работат на терен за нивно отстранување.

Градскиот штаб за заштита и спасување во соработка со јавните градски претпријатија ја следат состојбата на терен и ќе интервенираат на сите локации каде што ќе има потреба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести