вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Градот во Преспа уништи околу 3.000 хектари овошни насади

grad3

Поврзани вести

Силниот град со големина на орев кој вчера го зафати преспанскиот регион нанесе штета на околу 3.000 хектари овошни насади, со што го уништил роот за 30 до 100 отсто.

Најголеми штети се предизвикани во атарите на селата од Перово до Крушје. Покрај родот оштетени се и самите дрвца кои во наредниот период нема да даваат род.

Невремето предизвика поплави по улиците, а оштети и автомобили.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести