петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Граѓаните на БиХ се потсетија на војната

demonstracii bosna

Поврзани вести

Антивладините протести во Босна и Херцеговина од ден на ден се повеќе ескалираат. Во неколку од големите градови на земјата се развија вистински улични битки, раскажува дописник на „Коммерсант“.

Напади врз полицајци, подметнување пожар, уништување на административни згради, извршени од многу млади лица, се претворија во реплика на корупцијата, масовната невработеност и сиромаштијата во Босна и Херцеговина. И иако протестите се од социјален карактер, некои политичари се обидуваат да го придвижат во друга насока, споредувајќи ги со војната од почетокот на 90-тите.

„Тоа го прават децата кои не виделе војна. Во овие денови Сараево потсетува на 92 -ра година, тогаш во оган беа опфатени многу владини згради“, раскажува жителка на градот.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести