петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Граѓани ја блокираа Пластичарска, сообраќајот пренасочен

Нов протест на граѓаните на кои поради неплатени сметки им е исклучена струјата од страна на ЕВН.

plasticarska

Поврзани вести

Група граѓани поради исклучената струја протестира на Пластичарска.

Од скопската полиција информираат дека попладневно група граѓани протестира  на булеварот Никола Карев познат како Пластичарска. Поради неплатени сметки за електрична енергија, ЕВН им ја исклучи струјата, па тие своето незадоволство го искажаа на улица.

Од СВР Скопје велат дека поради протесот сообраќајот е пренасочен. Поради блокадата, полицијата го пренасочи сообраќајот затворајќи ја улицата Крсте Мисирков кон Бит Пазар и улицата Цветан Димов пред џамијата Јаја Паша.

Полициското обезбедување е распоредено на самата Пластичарска, но и на надвозникот кај Бит Пазар.

Од полиција информираат дека околу 10.30 часот изреволтираните граѓаните спречиле паторала на ЕВН да помине по патот кој го блокирале. Но, велат од полиција, по кратко време ги пуштиле без проблеми.

Протест не е најавен во полиција.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести