Свет

Гранатирана најголемата украинска топилница

Гранатирана најголемата украинска топилница
A pile of debris remains at the site of a building explosion in the East Village neighborhood of New York, Friday, March 27, 2015. Nineteen people were injured, four critically, after the powerful blast and fire sent flames soaring and debris flying Thursday afternoon. Preliminary evidence suggested that a gas explosion amid plumbing and gas work inside the building was to blame. (AP Photo/The New York Times, Nancy Borowick, Pool)

Еден работник загина, а двајца се повредени при гранатирањето на фабрика за кокс во најголемата украинска топилница „Метинвест“.

Опремата во фабриката и транспортната инфраструктура се оштетени.

Тоа беше најсилното гранатирање од прогласувањето на прекинот на огнот, соопшти „Метинвест“.

Како што јави Танјуг, заради вчерашното гранатирање фабриката не е во можност да испорача финални производи, ниту да прими залихи од сировини, а производството е во прекин, се наведува во соопштението на компанијата.