среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 42

Гранатирана руската амбасада во Дамаск

Една граната паднала во дворот од комплексот на амбасадата, додека втората завршила во непосредна близина на дипломатската мисија, пренесуваат британските медиуми.

132844071

Последни вести

Руската амбасада во Дамаск попладнево двапати беше цел на гранатирање, соопшти руското Министерство за надворешни работи.

Во соопштението се наведува дека станува збор за провокација со цел да се загрози мировното решение за Сирија.

Една граната паднала во дворот од комплексот на амбасадата, додека втората завршила во непосредна близина на дипломатската мисија, пренесуваат британските медиуми.

Стручњаци за деминирање во моментов се наоѓаат во областа каде паднале гранатите, се додава во соопштението.

Најчитани вести