четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Гранатирањето на Славјанск продолжува, бомбардирана детска болница

Во борбите меѓу украинската војска и локалните сили за самоодбрана загинаа неколку десетина лица откога државните сили средината на април ја засилиле операцијата во регионот Доњецк.

avion

Поврзани вести

Силите на лојалните власти на Киев продолжија денеска да го гранатираат Славјанск, град на истокот на Украина, изјавија жителите за „Русија денес“.Тие изјавија дека рано утринава била погодена детска болница во центарот на градот и приемното одделение, но дека немало жртви.

Новоизбраниот украински претседател Петро Порошенко претходно изјави дека ќе ги казни лицата кои се одговорни за соборување на воениот хеликоптер и убиството на 12 лица.Хеликоптерот бил соборен вчера недалеку од Славјанск, а меѓу загинатите имало и еден воен генерал.

Во борбите меѓу украинската војска и локалните сили за самоодбрана загинаа неколку десетина лица откога државните сили средината на април ја засилиле операцијата во регионот Доњецк.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести