петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Граничар убиен, четворица ранети во напад на границата на Украина

Проруските сепаратисти од источна Украина извршиле вчера минофрлачки напад врз граничен пункт, при што загина еден припадник на граничната служба, а четворица се повредени.

27d7ca5a697cf6030fa69f1d491b3367

Последни вести

Проруските сепаратисти од источна Украина извршиле вчера минофрлачки напад врз граничен пункт, при што загина еден припадник на граничната служба, а четворица се повредени. Околу 20 мини се истрелани од селото Маркино кон граничниот премин Новоазовск во Доњецката област, соопштила службата за обезбедување на границите, пренесоа медиумите.

Сепаратистите отвориле оган кон група граничари, кои се движеле кон граничниот премин за да ја преземат смената.

Од четворицата ранети граничари, тројца се во тешка состојба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести