вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Грант од четири милиони евра за Агенцијата за катастар за нови проекти

katastar 1

Поврзани вести

Директорот на Агенцијата за катастар на недвижности, Славче Трпески  во Тирана  учевстувавше на шестата по ред регионална конференција за катастар и земјишна администрација.

Трпески заедно со директорите на Агенциите за Катастар од Западен Балкан потпишаа со Шведската Агенција за Меѓународен Развој – Swedish International Development Agency – SIDA),  договор за грант  во висина од четири милиони и двесте илјади евра, средства кои  ќе бидат наменети за новите стратешки проекти на Агенцијата како што се воспоставување на Национална инфраструктура на просторни податоци (НИПП), Регистар на цени и закупнини (масовна проценка) и Графички регистар на улици и куќни броеви.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести