среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 0

Грчева: Катица да ни објасни нам „нелегитимните“ кому и за што ги дава масните хонорари

По вчерашната скандалозна изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која ги прогласи за нелегитимни сите институции во Македонија на својот Фејсбук профил се огласи и пратеничката Солза Грчева.

solza grceva

Последни вести

По вчерашната скандалозна изјава на специјалната јавна обвинителка Катица Јанева која ги прогласи за нелегитимни сите институции во Македонија на својот Фејсбук профил се огласи и пратеничката Солза Грчева.

solza-640x488

Катица да ја избереме за Царица на Македонија! Само така ќе црпи легитимитет по наследство, а не како сега што и го даде Собранието кое „не било легитимно“ и не го признавала. Не знам само дали го признава и буџетот од 4 милиони евра за 3 месеци кој и го изгласавме ние „нелегитимните“?!“, напиша Грчева, потсетувајќи дека токму Собранието кое според Јанева е нелегитимно и го одобри буџетот за СЈО, пари чиј легитимитет Јанева единствено не го оспорува, покрај нејзиниот, даден од истото Собрание.

Грчева се исмева и со обемот и квалитетот на извештајот на Јанева за работењето на СЈО: „Инаку ја разбирам што не доаѓа во Собрание да го презентира извештајот што ни го предаде. Практично нема извештај. А би сакала да знам кому и за што се дадени масните хонорари.

На крај пратеникот Грчева потсети и на уште еден бисер на Јанева, која бараше одложување на рочишта на суд за цел месец бидејќи спремала свадба за својата ќерка: „Ај може после свадбата, па ќе ни дојде на гости.“

Најчитани вести