понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Грчката крајбрежна стража спаси 52 имигранти

Имигрантите, кои пловеле со гумен чамец, се префрлени во центарот за сместување во градот Волос.

straza

Последни вести

Грчката крајбрежна стража денеска во водите на Егејско Море спаси 52 имигранти, меѓу кои имало и 32 жени и деца, пренесе ДПА, објави МИА.

Имигрантите, кои пловеле со гумен чамец, се префрлени во центарот за сместување во градот Волос.

Сите 22 жени и 10 деца биле во добра здравствена состојба.

Полицијата не ја соопштува националноста на имигрантите, но голем дел од бегалците, кои во последно време пристигнуваат во Грција, доаѓаат од Сирија, каде веќе 3,5 години се води граѓанска војна.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести