недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Грчката опозиција бара одговор од Коѕиас за Македонија, Турција, Албанија

kodzias

Последни вести

Пратениците на грчката опозициска партија Нова демократија од парламентарниот Комитет за одбрана и надворешни работи бараат од министерот за надворешни работи Никос Коѕиас да „информира за случувањата во соседните земји во поглед на стабилноста во поширокиот регион на Грција“.

Како што јави МИА, координаторот за надворешна политика и безбедност на Нова демократија, Костас Тасулас изрази загриженост во врска со „подемот на турските провокации во Егејското Море и тензијата во Скопје“, додека последното барање на Албанија за мапите на копнените истражувања во Епир, го нарече „неприфатлива провокација“.

– Овие пршања бараат решителни и сериозни реакции од грчката страна, нагласи Тасулас.

Најчитани вести