петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Грчката влада и меѓународните кредитори продолжуваат со преговорите

eu-grcija

Поврзани вести

Преговорите меѓу претставниците на грчката Влада и на меѓународните кредитори ќе продолжат и денеска, откако во текот на викендот двете страни не успеаа да постигнат договор за голем број прашања, соопштува весникот „Катимерини“.

Преговарачите одржаа 14 -часовни преговори кои завршија во пет часот утрово, без притоа да биде постигната согласност за голем број прашања. Најмногу се дискутирало за дополнителното намалување на работните места во јавниот сектор употребата на примарниот буџетски суфицит од минатата година и мерките за либерализација.

И покрај проблемите во преговорите, грчкото Министерство за финансии се надева дека процесот од кој зависи доделувањето на нови средства за Атина, ќе биде најдоцна завршен до крајот на денов.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести