понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грчката Влада му оддаде почит на Нелсон Мандела

slikanelsonmandela

Поврзани вести

Грчката Влада му оддаде почит на јужноафриканскиот борец против апартхејдот, Нелсон Мандела, опишувајќи го како симбол на универзалната борба против расизмот и ксенофобијата, пишува „Катимерини“.

„Нелсон Мандела имаше привилегијата да навлезе во територијата на глобалната историја пред многу години и тој стана обележје, фигура на универзална борба против расизмот и ксенофобијата, како и симбол на континуираната борба за човечко достоинство, еднаквост и слобода“, се истакнува во соопштението на грчкото МНР.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести