недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Грчки дипломатски извори: Советот на ЕУ не помина безболно за Грција во однос на Македонија

grcko zname

Поврзани вести

Со голем отпор Грција се соочила во рамките на состанокот на Советот за општи работи на ЕУ во однос на Македонија, грчки дипломатски извори откриваат за весникот „Катимерини“.

Како што јавува дописникот на Нетпрес од Атина, истите извори откриваат дека за разлика од прашањата за Србија и за Албанија, Грција не си поминала безболно во рамките на Советот во однос на прашањето за Македонија.

„Неколку колеги, со помош на комесарот Штефан Филе, лобираа за Македонија да ги почне пристапните преговори, што беше избегнато по силното противење на Грција и други земји“, пишува весникот.

Според изворите на Катимерини, грчката страна интервенирала и за промена на текстот на заклучоците за Македонија, што довело до прекин на состанокот. Грците барале во текстот да стои дека Македонија требало да „направи суштински, значителни чекори кон добрососедство“, додека останатите не сакале никави додатоци.

„Конечно се дојде до компромисниот збор видливи, конкретни. Целта треба да биде да се направат конкретни чекори кон доброседство” се вели во текстот на Катимерини.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести