понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Грчки медиуми: Македонија ја дестабилизираат по моделот на Украина – Владата реагираше одлучно

mediumi

Последни вести

Случувањата во Македонија го вклучија црвениот аларм и во Грција, јавува дописникот на Нетпрес од Атина. За дел од грчката јавност веќе е извесно дека обидот за државен удар и дестабилизација од страна на СДСМ во соработка со западни служби, е со цел соборување на Владата и повлекување од Турски тек. Оваа теза дополнително се зацврсти по последното соопштение на руското МНР во кое што се посочува дека опозицијата, невладините организации и Западот сакаат да предизвикаат обоена револуција во Македонија.
Весникот “Контрањуз” пишува дека Москва одблиску ја мониторира состојбата и нема да дозволи косовски терористи да се задржат во Македонија и регионот.
“Во фаза на имплементација е американскиот план за дестабилизација и поделба на Македонија, со цел да се отвори патот за голема Албанија. Владата во Скопје реагираше смирено и одлучно, спречувајќи ги албанските терористи да извршат дестабилизација, која што предвидуваше бомбардирање на клучни јавни згради и државни објекти”, пишува весникот додавајќи дека валканиот план предвидувал и напади на трговски центри и стадиони со цел земјата да западне во тотален хаос.
“Контрањуз” информира дека Американците заедно со албанските терористи сакаат да ја постават сцената за обоена револуција во Македонија, користејќи го истиот модел со кој што предизвикаа тотален хаос во Либија,  Сирија, Украина и други земји. Во текстот се вели дека Грција одблизу ја следи состојбата, но и дека грчко-албанските односи се затегнати во последниот период.
Откако Вашингтон пред неколку дена јавно и директно побара од Грција да се откаже од Турски тек, политикологот Симон Георгакакис во колумна за грчкиот портал “Pygmi.gr”, пишува дека со случувањата во Македонија, САД и испраќаат порака и на Грција.
“ И одеднаш, во албанофонскиот дел од градот Куманово избувнаа интензивни борби меѓу моќните полициски сили и вооружените Албаници што заврши со мртви и ранети, додека премиерот Никола Груевски укажува дека постојат напори за дестабилизација на земјата, низ која што ќе проаѓа рускиот гасовод”, се вели во текстот.

“Албански паравоени структури ја нападнаа Македонија, а колку е Грција далеку од ваков настан ? “– преку соопштение прашуваат од Златна Зора, критикувајќи го грчкото МНР дека не преземало никакви мерки за превенција од ризикот.
“Многу е веројатно дека се наоѓаме пред мрачен план за реконструкција на голема Албанија. Зголемените активности на албанските паравоени и криминални организации алармираат дека овој развој на настаните треба да биде спречен и Грција веднаш да преземе чекори за да не се најде пред свршен чин”, се вели во соопштението на Златна Зора.
На грчката јавност се чини одамна и е познато дека Западот не бира средства за спречување на изградбата на рускиот гасовод. На поранешниот премиер Костас Караманлис му се заканувал атентат поради прифаќањето Грција да учествува во рускиот гасоводен проект Јужен тек, за што беше покренато и обвинение за обид за убиство против непознат сторител. Истовремено, руските разузнавачки служби ги информирале грчките колеги дека во тој период биле прислушкувани телефоните на грчкиот државен врв, министрите и други политичари, а меѓудругите биле следени и разговорите на грчкиот премиер со рускиот претседател Владимир Путин. Во текот на истрагата беше утврдено дека планот за атентат и прислушувањето на разговорите се меѓусебно поврзани во една стратегија. На нејзино спроведување работеле сојузнички странски тајни служби давајќи и кодно име Питиа 1, а вклучени биле и најмалку 20 мина грчки соработници. Крајната цел била дестабилизација на Грција, а во грчката јавност сеуште постои сомнеж дека оваа шпионска мрежа стои зад големите нереди на протестите за време на мандатот на Караманлис. Еден од клучните сведоци во случајот беше тогашниот министер за развој Кристос Фолијас, кој што непосредно пред потпишувањето на грчко-рускиот договор за Јужен тек бил повикан на разговор со американскиот амбасадор во Атина. Грчките медиуми јавија дека министерот бил шокиран од пораката на американскиот димпломат, која што гласела:  “Ако го потпишете овој договор, ќе им се спротиставите на врховните национални интереси на САД, а тоа е нешто што нема да дозволиме да помине”.

Најчитани вести