петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Грчки медиуми: Нимиц во јули во Атина и Скопје

Голем акцент во извештаите се става и на изјавата на грчкиот преговарач Василакис кој за државната агенција АНА-МПА изјавил оти „Грција сака да се најде решение, но другата страна досега нема направено апсолутно ништо“.

nimic-500

Поврзани вести

Специјалниот посредник на генералниот секретар на ОН за прашањето за името на Македонија Метју Нимиц изјави дека планира да ги посети Атина и Скопје на почетокот на јули, потенцираат грчките медиуми во своите извештаи од вчерашната средба во Њујорк.

Како што пренесува МИА, медиумите во Грција објавуваат само неколку реченици од вчерашната средба на Нимиц со амбасадорите Јолевски и Василакис, при што нагласуваат оти тој рече дека нема напредок, зборувале за технички прашања кои ќе обезбедат процесот да продолжи и оти одлуките на крајот ќе ги донесат засегнатите страни.

Голем акцент во извештаите се става и на изјавата на грчкиот преговарач Василакис кој за државната агенција АНА-МПА изјавил оти „Грција сака да се најде решение, но другата страна досега нема направено апсолутно ништо“.

„Тие се на иста позиција како во 1995 година,“ рекол Василакис.

Изјавата на Василакис е очигледна провокација со оглед на предизборниот период во Грција, во кој опозициските партии неколку пати го повикаа премиерот Самарас јавно да се изјасни за прашањето за името. Во исто време, лидерот на Сириза, Алексис Ципрас истакна дека прашањето за името не е решено 25 години токму поради неспособноста на Самарас да се справи со големо национално прашање.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести