петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Грчки неонацисти се борат на страната на крајнодесничарски сили во Украина

Во репортажата на „Телеграф“ се тврди дека грчки неонацисти се наоѓаат во источна Украина и се борат на страната на крајнодесничарски елементи, кои го предводеа бунтот на Мејдан во Киев и доведоа до соборување на претседателот Виктор Јакунович.

grci

Последни вести

Грчки неонацисти се борат на страната на крајнодесничарски елементи во Украина, пишува грчкиот весник „Имерисија“, повикувајќи се на репортажа на британскиот „Телеграф“.

Во репортажата на „Телеграф“ се тврди дека грчки неонацисти се наоѓаат во источна Украина и се борат на страната на крајнодесничарски елементи, кои го предводеа бунтот на Мејдан во Киев и доведоа до соборување на претседателот Виктор Јакунович.

Новинарот на британскиот весник се повикал на командантот на познатиот баталјон Азоф, кој изјавил дека во редовите на неговите борци имало грчки, ирски, италијански и скандинавски неонацисти, кои војувале против проруските сепаратисти.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести