понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 28

Грчкиот долг може да се намали за 78 милијарди евра

Продолжување на рокот на отплата од 30 на 50 години на кредитите кои Меѓународниот монетарен фонд и еврозоната и ги дадоа на Грција, како и решение за намалување на каматите, би можело да доведе до намалување на долгот на Грција за 78 милијарди евра, се наведува во анализата на “Д3 банк”, објавена во “Зидојче цајтуг”.

148720

Поврзани вести

Продолжување на рокот на отплата од 30 на 50 години на кредитите кои Меѓународниот монетарен фонд и еврозоната и ги дадоа на Грција, како и решение за намалување на каматите, би можело да доведе до намалување на долгот на Грција за 78 милијарди евра, се наведува во анализата на “Д3 банк”, објавена во “Зидојче цајтуг”.

Во истражувањето се вели дека доколку има нови кастрења на грчкиот долг, сумата ќе биде намалена за 40 отсто. Весникот наведува дека од 215 милијарди евра помош што ги доби Атина досега, 55 милијарди евра биле на германските даночни обврзници. Со следното намалување на грчкиот долг можни се загуби и од 22 милијарди евра за германската држава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести