Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи во јуни ќе ја посети Македонија

Грчкиот министер за надворешни работи во јуни ќе ја посети Македонија

Во рамките на неговата турнеја по главните градови на Западен Балкан, грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас во јуни ќе го посети Скопје.

Ова го јавуваат неколку грчки медиуми, меѓу кои и весникот „Катимерини“, во контекст на вчерашната средба на Коѕиас со шефот на македонската дипломатија Никола Попоски, на маргините на министерски состанок на Северно – атлантскиот Совет на НАТО во Анталија.

Грчкото МНР соопшти дека Коѕиас на средбата изразил длабоко сочувство од грчката Влада за семејствата на жртвите од последната криза во Македонија, „како и загриженост за ситуацијата, истакнувајќи дека мора да надвладее воздржаност, разум и дијалог“.

Двајцата министри разговарале за билатералната соработка меѓу двете земји, како и за прашања од регионален интерес. Тие исто така дискутирале и за можноста за усвојување на мерките за градење доверба, што би можело да придонесе за подобрување на билатералните односи.

По средбата, Коѕиас инфорормирал дека во фокусот на разговорите со Поповски биле посетата што ја планира грчкиот министер на Скопје во јуни, ситуацијата во Македонија, како и промоција на мерките за градење доверба меѓу двете земји.

– Разговаравме за мерките за градење доверба. Ние им дадовме список, и тие ни дадоа нивни список. Има интересни совпаѓања. Разговаравме за тоа процесот да се придвижи напред, да се разработат совпаѓањата и по некое време да ги дискутираме на министерско ниво, изјавил Коѕиас по средбата.

Меѓу другите детали кои се објавуваат за средбата, е и фактот што според „Катимерини“, состанокот меѓу министрите за надворешни работи на Македонија и Грција бил „приватен, без присуство на дипломатски делегации“.