сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Грчкиот парламент денеска се изјаснува за буџетот за следната година

Грчкиот парламент денеска треба да гласа за буџетот за следната година, со кој што се предвидува крај на рецесијата, која што во оваа земја трае од 2008-ма година.

grcka kriza

Поврзани вести

Бидејќи партиите од кои што е составена коалиционата влада во парламентот имаат четири места повеќе од опозицијата, се верува дека предлогот ќе помине.

Со буџетот за следната година е предвиден економски раст од 0,6 отсто, по намалувањето од четири отсто во тековната година.

Со буџетот се предвидува дополнителен даночен приход од 2,1 милијарди евра и намалување на државните расходи за 3,1 милијарди евра.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести