петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грчкиот суд ја забрани продажбата на Атинскиот водовод

Во одлуката донесена минатата недела, највисокиот управен суд на Грција задолжен и за уставни прашања, навел дека „претварањето на јавното претпрпијатие во приватно, чија цел е профитот, создава неизвесност за континуитетот на понудата на пристапна и квалитетна јавна слуга. “

ktirio-eydap

Поврзани вести

Државниот совет на Грција оценил дека е неуставен планот за приватизација на претпријатието на Атинскиот водовод, сметајќи дека со тоа може да се загрози услуга од јавно значење, рекол еден извор од судот, пренесуваат медиумите.

Во одлуката  донесена минатата недела, највисокиот управен суд на Грција задолжен и за уставни прашања, навел дека „претварањето на јавното претпрпијатие во приватно, чија цел е профитот, создава неизвесност за континуитетот на понудата на пристапна и квалитетна јавна слуга. “

Грчкиот фонд за приватизација, кој е сосопственик на претпријатието EYDAP- Атинскиот водовод и канализација, планирал да продаде 34,033 отсто на приватни инвеститори, во склад со обврските кои грчката држава ги превземала кон меѓународните кредитори.

Да го избегне стечајот, Владата на Грција во замена за две програми кредитна помош – 2010 и 2012 година, дала ветување за продажба на претпријатијата, земјиште и јавните згради.

Во очекување на одлуката на државниот совет, кој ги проверува плановите на владата, грчките медиуми неодамна пишуваа дека продажбата на EYDAP би можела да донесе помалку пари од она што го очекува владата.

Предложената продажба на водоводните претпријатија на Атина и Солун на приватниот сектор е предмет на граѓанска тужба и се бара организирање на референдум со поддршка на локалните политичари, но тоа владатне го признава.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести