четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Грчките плати паќаат на ниво на пензиите

Просечната нето плата лани е намалена на 817 евра месечно, по оданочувањато и плаќањето на придонесите, објави грчкиот весник „Катимерини“.

plati grcija

Последни вести

Платите во грчкиот приватен сектор полека паѓаат на ниво пониско дури и од пензиите, покажуваат официјалните податоци во Атина.

Просечната нето плата лани е намалена на 817 евра месечно, по оданочувањато и плаќањето на придонесите, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Состојбата е уште полоша во случајот на 39,3 отсто вработени кои месечно заработуваат помалку од 750 евра бруто, односно околу 630 евра нето.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести