вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Грчките пристаништа се подготвуваат за штрајк

Работниците на грчките пристаништа се обидуваат да ја спречат приватизацијата на солунското пристаниште

Thessaloniki-600x0

Поврзани вести

До 11 часот по локално време денеска работниците на грчките пристаништва нема да работат во знак на протест против планот за приватизација на солунското пристаниште, објави грчкиот весник „Катимерини“.

Акцијата се спроведува ден пред 24-часовниот штрајк закажан за вторник кога парламентот ќе го разгледува законот за приватизација. Персоналот на грчките пристиништа ќе земат учество и во штрајкот планиран за в среда.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести