петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Грчките затвореници започнаа штрајк со глад

zatvorenici-intern-3

Поврзани вести

Грчките затвореници започнаа штрјк со глад во знак на протест поради плановите на Владата за изградба на затвор со максимален степен на безбедност и бараат подобрување на затворските услови.

Во штрајкот со глад учествуваат затвореници од 13 казнено поправни домови.

Полицијата во Атина синоќа приведе околу 50 луѓе кои сакале да организраат протест пред резиденцијата на премиерот Андонис Самарас против плановите на Влада за изградба на нов затвор.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести