вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грци демонстрираат поради сириското хемиско оружје

grcijaizbori

Поврзани вести

Неколку илјади Грци денеска демонстрирале на Крит поради планот за уништување на сириското хемиско оружје во источниот Медитеран.

Тие се собрале на пристаништето Соуда, и покрај силниот дожд, носејќи црни знамиња и барајќи да објават повеќе информации за таа меѓународна операција.

„Ова е прв одговор на жителите на Крит во уништување на сириското хемиско оружје. Доколку планот се спроведе, тоа ќе ја уништи економијата на Крит, ќе го загади морето и на жителите од медитеранското крајбрежје му се заканува мрачна иднина“, изјавил градоначалникот на најблискиот град, Сфаки Павлос Полакис.

Операцијата за уништување на хемикалиите на американскиот товарен брод во источниот Медитеран предизвика протести во Италија и Грција, и покрај уверувањата дека не постои ризик по природната околина.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести