ФОТО: Грци во поддршка на насилните протести во Битола

501

Грци во поддршка на насилните протести во Битола. Марвакис Атанасиос 54 годишен жител на Солун е најредовен на насилните протести кои ги организира лидерот на СДСМ, Зоран Заев во Битола.

13016762_10153795531788369_1031293238_o

Како што ни пишаа наши читатели од Битола тој е во постојан контакт со лицата задолжени од Заев да ги организираат вандалските напади врз полицијата и институциите во Битола. Само во текот на синоќешните протести двајца полициски службеници се повредени по што им е укажана медицинска помош.

13062632_10153795532033369_1169612970_o

Граѓаните ни испратија и фотографија на која се гледа Атанасиос на ручек со организаторите на насилните протести во битолската кафеана Буре.

13054631_10153795532108369_1927202280_o

Според објавите на неговиот Фејсбук профил, може да се процени дека Марвакис Атанасиос е поддржувач на политиките на поранешниот министер за финансии на Грција Јанис Варуфакис.

Неговата профилна фотографија на Фејсбук е од протестите во Шпанија во 2012-тата година кога државата ја тресеа голем број насилни протести против мерките за штедење и во кои поголем број демонстранти се судрија со полицијата.

13035551_10153795532353369_197909012_o

Исто така од она што може да се види на неговиот Фејсбук профил, Атанасиос исто така јавно пројавува симпатии и за ЛГБТ  заедницата, што може да се види и од фотографиите што ги објавува.

13022370_10153795531383369_1962040342_n

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.