понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција бара финансиска помош од ЕУ поради ембаргото од Русија

ATINA-630x422

Последни вести

Поради воведеното ембарго од Русија за увоз на земјоделски стоки од страните од блокот Грција побарала од Европската унија финансиска помош за земјоделството.

На 7 август Русија воведе пакет мерки како одогвор на санкциите од Вашингтон, Канада и ЕУ спрема Москва.

Истиот месец ЕУ донесе одлука за поддршка на производителите на праски како и на производители на други земјоделски производи. Но, и покрај тоа руското ембарго има тешки последици за земјоделците, според оценка на грчките власти.

На 10 ноември на седница на министрите за земјоделие од државите од ЕУ ќе се разгледува грчкото барање.

Според оценки на Европската комисија руското ембарго погодило 4,2 отсто од целиот извоз од ЕУ за вкупна сума од околу пет милијарди евра.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести