недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грциja денеска со температури до 41 степен

grcija-vlada-07-600x3201

Поврзани вести

Грција денеска ќе биде зафатена од првата вистински жежок бран ова лето, јавија грчките медиуми.

Властите во земјата прогласија вонредни мерки, бидејќи се очекува температурите да достигнат до 41 степен Целзиусов.
Жешкото време ќе се заддржи до недела, од кога се очекува температурите постепено да паднат за десет степени.

Министерството за здравство на Грција им препорачува на ризичните групи и најмногу на оние на возраст над 65 години, кои страдаат од хронични заболувања, да се воздржат од прошетки по жешкото време.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести