Балкан

Грција: Две лица загинаа и две се повредени од огномет

Грција: Две лица загинаа и две се повредени од огномет

Две лица загинаа и две се повредени во различни инциденти што вчера се случија во и близу Каламата во Грција, за време на прославата на Велигден, пренесува МИА.

Еден 25 годишен маж е тешко повреден при експлозија на своерачно направен огномет за време на вчерашната прослава на Велигден во Каламата. Мажот бил однесен во болница каде му биле ампутирани двете раце, а во експлозијава го загубил и видот. За време на експлозијата до него било уште едно 25-годишно лице кое е полесно повредено.

Неколку часа претходно, две лица загинале од електричен удар откако нивните огнометни ракети удриле во кабли за струја. Двете лица, на возраст од 23 и 26 години, држеле кабел кој бил закачен за ракетите. Овој инцидент се случил во близина на Каламата.

фото: МИА