понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција е меѓу водечките земји во Европа по смртност од дрога

Европската унија денеска потпиша договор за асоцијација со Украина, но и со Грузија и Молдавија. Со договорите за асоцијација, овие земји ќе можат да извезуваат стоки и услуги во Европа без царини и ограничувања. Истовремено, стоките и услугите од ЕУ ќе бидат продавани полесно и поевтино на компаниите и потрошувачите на овие три земји. На церемонијата на потпишување учествуваа и премиерот на Грузија Иракли Гарибашвили и на Молдавија Јурие Леанка.

121030_bs_Drugs

Последни вести

Грција е на врвот на листата на земји во Европа по смртноста како последица од употреба на дрога. Грчкиот црн пазар е преплавен со кокаин и други дроги. Грчките здравствени власти посочуваат дека тоа е проблем на целото општество и дека статистиките се поразувачки.

Според истражување на Центарот за лекување на зависности, последните години грчките наркомани често ја употребуваат убиствената супстанца наречена „кокаин на сиромашните“.

Во последните неколку години во полиција нагло се зголемиле и поплаки од млади девојки, дека во ноќните клубови во пијалокот се става „дрога за силување“. Жртвите немаат никакви сеќавања од последните неколку часа.

И покрај кризата, државата доделува средства за отворање нови центри за лекување на наркомани.

Многу невладини огранизации во Грција ги засилија своите активности меѓу учениците со различни кампањи, со кои ги предупредуваат за тешките последици од наркоманијата, пренесоа медиумите.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести