четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција ги забрани уличните протести пред состанокот на министри на ЕУ во Атина

protesti grcija

Поврзани вести

Грчката полицијата ги забрани сите протести во центарот на Атина пред почетокот на дводневниот состанок на министрите за финансии на Европската унија.

Забраната се однесува на повеќе централни делови на градот, вклучувајќи го плоштадот Синтагма, епицентар на антивладините протести против мерките за штедење.

Но, левичарските групи и синдикати повикаа на масовни протести, наведувајќи дека луѓето чувствуваат последици поради мерките за штедење кои што се услов за добивање на меѓународната финансиска помош.

Засега не се знае дали демонстрантите ќе се обидат да влезат во забранетите области како што е Синтагма, каде што е сместен парламентот.

Министрите за финансии на ЕУ би требало да ја потпишат исплатата на следната транша од кредитот за намалување на националниот долг.

Станува збор за сума од осум милијарди евра, што е една од последните транши кои Атина ќе ги добие од сите земји од евро зоната.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести