недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција го исплати заостанатиот долг кон ММФ

grcija-mmf

Поврзани вести

Грција денеска го исплати заостанатиот долг кон Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во висина од речиси две милијарди евра, соопшти портпаролот на оваа финансиска институција Џери Рајс, пренесе МИА.

– Грција повеќе не доцни во отплатата на долговоите кон ММФ, изјави Рајс.

Тој при тоа нагласи и дека ММФ е подготвен да продолжи да и помага на Грција во напорите да ги поврати финансиската стабилност и економскиот раст.

Претходно, Атина го исплати и долг од 4,2 милијарди евра кон Европската централна банка кој доспеа денеска, а и врати околу 500 милиони евра на Централната банка на Грција.

Исплатените средствата се дел од преодниот кредит од 7,16 милијарди евра од Европскиот стабилизацикси механизм, што и беше одобрен на Грција во рамките на нејзниот договор со доверителите.

Најчитани вести