четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Грција го одложи новиот тендер за продажба на гасната компанија ДЕПА

eu-grcija

Поврзани вести

Грција ќе одржи новиот тендер за продажба на државната гасна компанија ДЕПА по 2014 година, поради барањата на Европската унија за либерализација на гасниот пазар. Ова го изјави директорот на Државниот фонд за приватизација на Грција, Јанис Емирис, пренесува „ИТАР-ТАСС“.

Шефот на Фондот, кој се занимава со продажба на државни активи, појасни дека причината за одложувањето на тендерот се барањата на ЕУ за внесување на регулационни промени во внатрешниот пазар.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести