понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција има најголем суфицит во Европа

Презадолжената Грција има најголем суфицит од земјите членки на ЕУ.

grcija-i-eu-znaminja

Поврзани вести

Заменик грчкиот министер за финансии, Кристос Стаикурас, изјавил дека Грција ќе го постигне проектираниот буџетски дефицит од над 800 милиони евра.

„Суфицитот на грчката Влада во текот на 2013-та година веќе достигна 691 милион евра“, рекол тој, додавајќи дека Грција има најголем суфицит во Европа.

„Ова е најголем вишок во цела Европа“, истакнал Стаикурас.

Инаку грчката Влада претходно изјавила дека очекува достигнување на суфицитот бидејќи тоа е клучен услов Грција да ги стекне потребните услови за понатамошна помош од меѓународните кредитори кои треба да го намалат преголемиот долг.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести