среда, 23 август 2017  |  Вести денес: 41

Грција ја обвини Албанија за кршење на правата на грчкото малцинство

Шефот на грчката дипломатија Никос Коѕиас изјави дека Албанија продолжува со кршење на правата на грчкото малцинство во Химара.

малцинство

Поврзани вести

Без оглед на фактот што албанскиот премиер Еди Рама вчера го објасни уривањето на објекти во Химара, Коѕиас сепак е категоричен дека „грчкото малцинство се гази и протерува од Албанија“.

Во извештајот подготвен откако Дора Бакојани  побара инетрпелација за него, Коѕиас изјави дека Албанија продолжува да ги крши правата на грчкото малцинство во областа на приморското градче Химара.

– И порај сите наши предупредувања Албанија не направи никаков напредок. Произволното уривање на домовите на припадниците на грчкото малцинство во Химара продолжува, истакна Коѕиас.

Најчитани вести