петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Грција ја обвинува Албанија дека не го почитува нивното малцинство

tirana-podgotvena-za-papata-francisk-174764

Поврзани вести

Организацијата на грчкото етничко малцинство во Албанија, „Омонија“ ја обвини Владата во Тирана дека не ги почитува преземените предизборни и постизборни обврски и дека продолжува да ги крши човековите права на Грците во земјата и да ги занемарува нивните барања.

Како што јави агенцијата АНА-МПА, во својата порака, организацијата „Омонија“ и препорачува на партијата на грчкото малцинство, Унијата за човекови права, која е дел од владината коалиција, да преземе иницијативи за сите прашања поврзани со обврските на Владата околу почитувањето на човековите права, како и во оставрување на барањата на Грците поврзани со државната управа, образованието и имотните прашања.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести