Грција ќе прими уште 50.000 бегалци

55

Владата во Грција одлучила да прими уште 50.000 бегалци на својата територија и потоа повторно да преговара со ЕУ во однос за тоа како да се справат со моменталниот наплив на мигранти, пишува „Грик Рипортер“.

Во синоќешната вонредна седница на кабинетот, премиерот Алексис Ципрас одлучил да прифати уште 50.000 бегалци, а потоа да ги почне преговорите на високо ниво за тоа како да се сопре масивниот бран од мигранти што секојдневно пристигнуваат од бреговите на Турција.

На средбата било одлучено дека уште четири или пет воени кампови ќе бидат преуредени во кампови за бегалци. Камповите ќе бидат на потегот од пристаништето Пиреја до Идомени, на границата со Македонија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.