четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Грција ќе отпушти 6.500 вработени во администрацијата

Со елиминирањето на уште 6.500 работни места во јавната администрација Грција ќе ја исполни обврската поставена од меѓународните кредитори да отпушти 15.000 државни службеници во периодот 2013-2014.

grcija22

Последни вести

Грчката влада ќе мора да отпушти уште 6.500 државни службеници до крајот на годината, пишува Утрински весник. Министерството за административни реформи и Тројката викендов договорија последниот бран отпуштања во јавниот сектор да се заврши до крајот на годината за во 2015 да нема нови кратења во државната администрација.

Со елиминирањето на уште 6.500 работни места во јавната администрација Грција ќе ја исполни обврската поставена од меѓународните кредитори да отпушти 15.000 државни службеници во периодот 2013-2014. Минатата година Министерството за административни реформи скрати 8.500 позиции во државниот сектор со цел да ја исполни зацртаната цел, главно преку отпуштање на професори, медицински персонал, чистачки и школски чувари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести