понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција ќе поддржи членство на Косово во меѓународните организации

kozias

Поврзани вести

Шефот на грчката дипломатија Николаос Коцијас на средбата со косовскиот премиер Исa Мустафа изјави дека Атина ќе го поддржи зачленувањето на Косово во меѓународните организации.

Како што јавија приштинските медиуми, Коцијас избегнал да одговори на новинарско прашање дали Грција ќе го признае Косово.

– Грција ќе му помогне на Косово да се зачлени во некои меѓународни организации, посочи Коцијас, додавајќи оти Атина ќе отвори Канцеларија за соработка меѓу Грција и Косово.

Мустафа му се заблагодари на Коцијас за поддршката од Грција за Косово.

Најчитани вести