петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Грција: Најмалку четири земјотреси се регистрирани од почетокот на денот

silen-zemjotres500

Поврзани вести

Најмалку четири земјотреси се регистрирани од почетокот на денот во Грција, покажуваат податоците од Европскиот сеизмолошки центар.

Потресите биле со интензитет од 3,1 до 4,4 степени според Рихтери се регистрирани на длабочина од два до 18 километри по земното ниво.

Последниот земјотрес, регистриран во две минути пред десет часот, бил со интензитет од 4,4 степени. Епицентарот на земјотресот е само на 115 километри северозападно од главниот град Атина и на 20 километри западно, северозападно од Аталанти, кон островот Евбеја.

Се’ уште нема податоци за настрадани лица и материјална штета.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести