недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 7

Грција најомиленa дестинација на српските туристи

Србите го обожуваат грчкото крајбрежје.

grcija-plaza

Поврзани вести

Грција во текот на изминатата година била најпродавана туристичка дестинација во Србија и таа земја во 2013-та ја посетиле 700.000 туристи од Србија.

Од друга страна, голем е бројот на грчки туристи кои ги посетуваат српски бањи и скијачки центри, особено Копаоник, додека за празниците омилена дестинација им е Белград.

Србите, како што наведуваат податоците, особено го сакаат северниот дел на Грција, а очекуваат дека Грците се’ почесто ќе ги посетуваат значајните културни и верски значајни места во Србија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести