четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција – недвижностите годинава со пониски цени

Цените на новите станови во Грција се намалени за 34 отсто во однос на 2009 година, односно пред кризата

atina-grcija

Поврзани вести

Грчката страница „reporter.gr“ објавила истражување за пазарот на недвижности во Грција. Резултатите од истражувањето покажале дека при купување на недвижен имот 84 отсто од купувачите плаќале во готово, а не со кредит од банка, додека две третини од нив биле во брак и со семејства. Европските граѓани најмногу купувале недвижен имот во јужниот дел на Егејското море.

Цените на новите станови во Грција се намалени за 34 отсто во однос на 2009 година, односно пред кризата, така што нов стан што пред неколку години се продавал по цена од 200.000 евра, сега може да се купи за 132.000 евра.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести