сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Грција: Нема да има нови мерки за штедење

grcija

Последни вести

Нема да има нови мерки за штедење по завршувањето на вториот спасувачки план за земјата во декември, изјави денеска портпаролката на грчката Влада Софија Вултепси, пренесе МИА.

Кога грчката програма ќе заврши и земјата ќе побара поддршка, еврозоната ќе биде подготвена да ја потпомогне, додаде портпаролката.

Забележувајќи ја „нестабилноста на финансиските пазари и реформите, кои претстои да бидат остварени“ од Атина, еврозоната се изјасни во поддршка на „програма за спас на Грција под формата на инструмент за финансиска поддршка од еврозоната“, со учество на ММФ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести