четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Грција нема да прифати договор со Еврогрупата

evro1

Последни вести

Грчкиот министер за финансии Јанис Варуфакис нема да прифати никаков договор на средбата на Еврогрупата, што треба да се одржи идната недела, изјави неименуван владин извор, пренесе МИА.

Тој наведе дека Грција ќе побара надминување на разликите во ставовите се додека Атина не биде во состојба да ја претстави новата програма за долгот и реформите, јавуваат грчки медиуми.

– Нема да прифатиме никаков договор, кој не е поврзан со нова програма, посочи владиниот извор.

Најчитани вести