петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 65

Грција нуди 13 атрактивни плажи под закуп

Меѓу огласените плажи се и две на островот Елафонисос во близина на Пелопонез, како и неколку на островите Симос и Саракинос.

grcija

Поврзани вести

Грчкиот Фонд за приватизација на државниот имот (ТАИПЕД)  нуди на долгогодишен закуп 13  најатрактивни плажи.  Меѓу нив се некои од најдобрите плажи на островите Родос, Елафонисос, Симос и Саракинос, но и плажи на Халкидик и во близина на Солун како и  плажата во Аспровалта, „Агиос Јоанис“ на Ситонија, како и плажата „Агија Тријада“ во близина на Солун.

Меѓу огласените плажи се и две на островот Елафонисос во близина на Пелопонез, како и неколку на островите Симос и Саракинос. Наведените плажи се под заштита на Европската Унија поради уникатниот жив свет и околината.

На потенцијалните закупувачи им се нудат и плажата „Афанту“ на островот Родос, како и „Термисија“ на Ермиони во близина на Пелопонез.

Закупот на плажите е во траење на  50 години, а закупувачите ќе можат да наплаќаат влез, да изградат сместувачки и угостителски објекти, како и да ги уредат според сопствена волја.

Грчките медиуми јавуваат дека токму на овој дел најмногу се бунат грчките организации за заштита на животната средина и граѓаните на Грција. Тие сметаат дека со ваква приватизацијата на плажите ќе се уништи морскиот брег, а посетителите и туристите ќе бидат обесправени бидејќи закупците ќе имаат ексклузивно право да го ограничат пристапот до нив.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести