недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција очекува годинава да ја посетат 18,5 милиони туристи

Асоцијатата на грчките туристички агенции, според своите пресметки, очекува оваа година да прими повеќе од 18,5 милиони туристи.

20120108-grcija1

Поврзани вести

Асоцијатата на грчките туристички агенции, според своите пресметки, очекува оваа година да прими повеќе од 18,5 милиони туристи.

Истражувањето кое го извршила Асоцијацијата, покажало дека во првите четири месеци од 2014 година, бројката на туристи кои пристигнале на грчките аеродроми, е зголемена за 30,1 отсто во споредба со првите четири месеци во 2013 година. Според нивните пресметки, во првите четири месеци, Грција била посетена од страна на 1,3 милиони туристи.

Асоцијацијата предвидува оваа година, Грција да биде одбрана за посета од страна на 18,5 милиони туристи, што ќе придонесе за полнење на буџетот за најмалку 13 милијарди евра.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести