петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Грција: Од почетокот на годината починале 75 лица од грип

grip

Последни вести

Од почетокот на годинава како последица на заразување со вирусот на грип во Грција починаа 75 лица, соопшти денеска грчкиот Центар за контрола и превенција на болести, пишува МИА.

Само во последниве седум дена од грип во Грција починале 14 лица, од кои три денеска.

Според податоците на Центарот, на реанимација во грчките болници во моментов се наоѓаат 25 лица заболени од грип.

Медицинските експерти предупредуваат дека оваа сезона вирусот на грипот мутирал, со што е намалена ефикасноста на вакцините.

Најчитани вести