петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Грција одбележува 193 години независност

Грција одбележува 193 години независност од Отоманското царство

nezavisnost na grcija parada

Поврзани вести

Грција денеска, со паради и свечености ширум земјата, ќе одбележи 193 години од почетокот на војната за независност од Отоманското царство, чиј исход беше воспоставување на модерна грчка држава.

Државниот празник, 25-ти март, Денот на независноста на Грција, ќе биде прославен со воена парада во Атина, во присуство на политичко и воено раководство на земјата.

Грчкиот претседател, Каролос Папуљас, навел дека грчката војна за независност ја покажува „со обединетост, храброст и одлучност може да се постигне и невозможното“.

„Конечниот излез од актуелната криза е можен само доколку веднаш се спроведе планот за обнова“, рекол Папуљас, нагласувајќи дека целите се зголемување на  вработеноста, ликвидност на системот, како и поголема транспарентност.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести