петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Грција официјално го презеде претседателството на ЕУ

Greek EU Presidency taking at the Zappeion Hall

Поврзани вести

Политичката елита на ЕУ се собра во Атина во врска со преземањето на официјалното ротирачко претседателство на Унијата од страна на Грција во период од шест месеци, пренесува „Франс прес“.

Полицијата ги засилила мерките за безбедност околу центарот на Атина пред да се одржи церемонијата на предавање на претседателството.

Грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос изјави дека преземањето на претседателството за Грција претставува голема одговорност.

На церемонијата во Атина присуствуваат претседателите на Европскиот совет и Европската комисија, Херман ван Ромпуј и Жозе Баросо, заедно со претставници на сите земји од ЕУ.

Премиерот на Грција, Андонис Самарас го нарече мандатот „претседателство на надежта“.

За време на претседателството првиот чекор на Грција ќе биде кон прилагодување на банкарската унија, борбата со невработеноста и напорите за охрабрување на растот во ЕУ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести